yükleniyor
Önyüklemeyi İptal Et

Kadınlarda yapısal olarak yeterli büyüklüğe ulaşamayan veya yaş ve doğum sonrasında sarkma ve küçülme davranışı gösteren göğüsler birkaç yöntemle büyütülebilir.  Sentetik enjektabl dolgular güvenilirliği kesinleşmemiş bir uygulama olduğu halde silikon protezle göğüs büyütme en kesin ve en kalıcı çözümdür. Liposuction ile elde edilen yağ dolgusu da yapılabilmektedir ancak yağ hem yetmemekte hem de eridikten sonra kalan yağ yeterli dolgunluğu vermemektedir. 

Böylece en etkili göğüs büyütme yöntemi Silikon protez olarak görülmektedir. 

Göğüs büyütme ameliyatı genel anestezi ile olur. Ameliyat giriş yeri koltuk altı, meme altı veya meme ucundan olabilir. Her bir giriş yerinin avantaj ve dezavantajları vardır. Meme ucu en uygun giriş yeri olarak görülmektedir. İz yönünden en az iz bırakan yoldur. Ayrıca his kaybına neden olmaz. 

Protezin yerleştirildiği bölge de kas altı veya kas üstü olabilir. Bazen kasın hemen üstündeki fasya tabakasının altına yerleştirilir. Kas altında ağrı biraz daha fazla olmasına rağmen protezin farkedilirliği daha az olan bir yerleştirme tabakasıdır. Kendi meme dokusu az olan hastalarda seçilecek kısım kas altıdır. 

Ameliyat sonrası hastanede 1 gün kalınır. Normale yakın bir yaşama 1 haftada dönülür. Proteze alışma süresi 20 gündür. 6 ayın sonunda göğüsler nihayi görüntüsünü alır. 

Kullanılan protezin markası da büyük önem taşır. Kısa vadede sızıntı veya şekil bozukluğu gibi sorunlar markaya bağlıdır. Uzun vadeli ciddi sorunlar da yine protezin markasına göre değişir. Damla veya yuvarlak model, hasta ile ortak karar verilen bir seçimdir. 

Paylaş: