yükleniyor
Önyüklemeyi İptal Et

Yağ Dolgusu vücudun deri altı yağ dokusu fazla olan kısımlarından elde edilen yağın uygulanması işlemidir. En büyük avantajı kişinin kendi dokusu olduğu için alerji veya yabancı cisim reaksiyonu yapmamasıdır. Liposuction yöntemi ile elde edilen bu yağ dokusu işlemlerden geçirildikten sonra yüz veya vücutta ihtiyaç olan bölgelere enjekte edilir. Bu işlemler genellikle lokal anestezi altında veya ihtiyaca göre genel anestezi veya sedasyonla yapılır. 

Esas uygulama bölgesi yüz ve özellikle yanak ve alındır. Ancak bacak şekil bozukluklarının düzeltilmesi veya kamufle edilmesi, bazen meme büyütme amaçlı, bazen el sırtına dolgunluk kazandırmak için yağ aktarımı yapılır. Vücutta dolgunluk ihtiyacı olan her bölgeye uygulanabilir.

Liposuctionla elde edilen yağ içerikli materyal aynı zamanda kök hücre içerir. Kök hücrelerinin vücutta depolandığı (gizlendiği) yerlerden birisi de yağ dokudur. Böylece aktarılan yağ dokusu o bölgede dolgunluk etkisi yaparken, kök hücreler bir süre sonra canlanarak cilt ve ciltaltının gençleşmesini sağlamaktadır ve bu etki PRP etkisinden daha güçlüdür.

İlk uygulamada verilen yağın %30-60 kadarlık kısmı 1 ay içinde erir. Yeniden kullanmak üzere uygun koşullarda saklanmış yağlı materyal 2 ayın sonunda yeniden uygulandığında elde edilmek istenen dolgunluğun % 80'ine ulaşılmış olur. Çok nadiren 3. uygulama gerekir. Liposuction yapılan bölgedeki ağrı v.b. şikayetler ise 3-5 gün içinde geçer.

Paylaş: