yükleniyor
Önyüklemeyi İptal Et

35 yaşından sonra üst gözkapaklarında deride fazlalık ve kırışıklıklarda artma oluşabilir. Deri katlantıları göz kapağında ağırlık ve yorgunluk hissine sebep olur. Daha ileri durumlarda terleme ve kaşıntı yapar.

Ayrıca allerjik göz rahatsızlıklarında göz çevresindeki yastık görevi gören yağ dokularda da şişlikler ve torbalanmalar oluşur. Fazlaca gözlerin ovuşturulması bu yağ yastıkcık tabakasında büyümeye sebep olur. Yine sigara kullanımı ve dumana maruz kalma, tozlu işlerle uğraşma da aynı etkiyi yapar. 

Bütün bu şikayetler lokal anestezi ile yapılabilen bir ameliyatla düzeltilir. Bleferoplasti ameliyatında üst gözkapağı derisi ve altındaki dokulara ulaşılarak fazlalık yağ birikimi ve zamanla kalınlaşmış kapak kasının (orbicularis oculi) bir kısmı alınır. Kendiliğinden eriyen dikişlerle operasyon yeri kapatılır. Yapılacak pansuman hafif olacağından hastanın görmesi  engellenmeden hayatına devam edebilir. Buz uygulaması şişliklerin az olmasına yardımcı olsa da şişlikler çoğunlukla 5  günde geçer. Alt gözkapağına bazen hafif bir morluk inebilir. 5 günde bu durum da iyice azalır. Dikişleri almaya gerek yoktur. 

Paylaş: