yükleniyor
Önyüklemeyi İptal Et

Karın germe (abdominoplasti)

 

Günümüzde Plastik Cerrahi uygulamalarından birisi olan karın germe ve liposuction ameliyatları artık sıradan cerrahi işlemlerden birisi haline gelmiştir. Aşırı kilo alıp vermeler sonrası ve özellikle kadınlarda doğumla genişlemiş olan karın bölgesi bazı kişilerde doğumdan sonra eski halini alamamaktadır. Karın cildinde çatlaklar ve sarkmalar, armut biçimli bir karın görünümü ortaya çıkmaktadır. Ayrıca Rahim ameliyatı (histerektomi) sonrasında vücutta özellikle karın alt kısmına toplanmış bir yağ birikimi olmaktadır. Karın derisindeki buruşmuş bu görüntü abdominoplasti ameliyatları ile düzeltilmekte ameliyat sonrası daha düz bir karın görüntüsü elde edilmektedir.

Karın sarkması sadece görüntü değil aynı zamanda kişisel hijyeni de etkileyen bir problem olabilmektedir. Özellikle hızlı kilo alıp vermeler sonrası karın derisi ileri derecede sarkabilir  ve önlük gibi bir katlantı oluşturur. Bu katlantı,özellikle yaz mevsiminde terleme ve sürtünme ile mantar ve kötü kokulara, pişiklere sebep olur. Bazı hastalar sık elbise ve iç çamaşırı değiştirerek çözüm bulmaya çalışsa da bu rahatsızlığın en doğru tedavisi karın germe ameliyatıdır. Yürüme sırasında bacaklara çarparak rahatsız edici bir fazlalık ve yük oluşturur. Günlük hayatı zorlaştıran, kilo verme amaçlı yapılan spor ve egzersizi kısıtlayan bu deri fazlalığı alındıktan sonra kişinin hayatı daha kolaylaşmaktadır.

Abdominoplasti ortalama 2-4 saat süren bir ameliyattır. Genel anestezi dışında spinal anestezi denilen belden uyuşturma ile de yapılabilir. Hastanede kalış süresi 1 gündür. Ameliyat sonrası ağrı kesiciler kullanılması gerekebilir. Eş zamanlı liposuction ameliyatı da yapılsa dahi 4-6 saat içinde hasta yürütülür. Dikişler kendiliğinden eridiği için almaya gerek yoktur.  Ameliyat ağrıları 1 hafta içerisinde giderek azalır. İlk 1 hafta eğilip doğrulmada biraz ağrı olabilir. Kişi normal hayatına 15-20 gün içinde döner. Ameliyat sonrası 1 ay süreyle karın korsesi kulanılması gereklidir. Karın alt kısmında oluşan ameliyat izleri, elde edilen düz karın görüntüsü yanında gözardı edilebilecek izlerdir ve genellikle 1 yıl içerisinde kabul edilebilir bir görüntüye dönüşür. Karın içi fasiya tabakalarında daraltma yapılarak dışardan giyilen korse benzeri bir etki ile ve daha düz bir karın oluşturulur.

 

Paylaş: